Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ortel – srdcem k Vlasti

25. 02. 2017 17:04:26
Do divadla v Jaroměři, navzdory petici koncertu nepřejících lidí, zavítal Ortel. Návštěvník akce rozhodně neprodělal, protože za své peníze viděl skupiny tři. Policejní skupinu, skupinu demonstrantů a Ortel. Jak to dopadlo?

V pátek jsem se vypravil na akustický koncert plzeňské rockové kapely Ortel do krásného divadla v Jaroměři. Důvodem bylo udělat si vlastní názor a ověřit oprávněnost „protiortelovského“ štvaní ze strany některých médií, politiků, umělců a neziskových organizací, když Ortel má být rasistický, nacistický, xenofobní, a kdoví co ještě. Nikdy v minulosti jsem hudební tvorbu Ortel neslyšel, teprve po koupi lístků, několik týdnů před koncertem, jsem si poslechl veškerou vydanou tvorbu od roku 2002. A jako bývalému rockerovi, mi docela spadla čelist...

Jednoduchý poctivý melodický rock z osvědčené plzeňské líhně, se srdcem na dlani, bez ambicí virtuozity. Melodické linky drží několik akordů a nad nimi vyniká výrazný zpěv Tomáše Ortela, jehož barevnost, dynamika, naléhavost, procítěnost a odhodlání, až na výjimky vysoce převyšuje donekonečna omílané, pěvecky nevýrazné „hity“ českých interpretů v komerčních rádiích. Co se týče textů Ortelu, vychází ze života společnosti, v níž se nacházíme.

Texty Ortelu míří k lidem zvoleným politikům, kteří se namísto dobrého vládnutí věnují nesmyslnému politikaření, korupci, klientelismu, prospěchářství, rozkrádání a zaprodávání vlasti ve prospěch svůj a cizího kapitálu – „kapsy své mastí“. Některé texty se ohlížejí do minulosti, když připomínají to, co nám vybojovali a zanechali naši předkové, najdeme i příběhy lidí, které systém zadlužil, zotročil a vytěsnil na okraj společnosti.

Ortel probouzí city a svědomí posluchačů, aby se konzumním režimem unavení, zaneprázdnění a zotročení lidé probudili ze spánku a začali se zajímat nejen o věci veřejné, ale i o to, co je přesahuje. Aby našli svoji ztracenou identitu a chránili si ji proti těm, kteří jim jí berou. Totéž v lidech probouzeli předrevoluční Karel Kryl a Václav Havel. Před 1. světovou válkou za země Koruny České bojovali Dobrovský, Jungmann, Tyl, Mácha, Němcová, Erben, Palacký, Thám, a další. V roce 1915 jsme byli Rakousko-Uherskou monarchií natolik svázáni, že v českých zemích byly zákazy kulturních akcí, cenzura knih, zatýkání a věznění lidí, kteří svými protirakouskými postoji bojovali za český národ. Významnými postavami té doby byly Masaryk, Beneš, Šámal, Kramář, Rašín, Hajn, Soukup a Scheiner.

Příklad Rakouska–Uherska ukázal, že problémy mnohonárodnostního státu není možné řešit. Nyní se, svázáni byrokracií mnohonárodnostní Evropské unie, znovu nacházíme v situaci, kdy je, zejména z ekonomického hlediska, potřebné motivovat obyvatele české země k samostatnosti, soběstačnosti a národní uvědomělosti. Nechceme-li být chudou ekonomickou kolonií, je nezbytné transformovat diktát zahraničních bank, zbrojařských koncernů a nadnárodních korporací ve skutečnou občanskou společnost a ne žít v bludu, že se problémy země nebo jejích „parťáků“ v EU vyřeší přimícháním dalších národů. Naše vlast potřebuje úplně jinou politickou reprezentaci, která dokáže zformulovat národohospodářskou vizi, národní zájmy a realizovat je dříve, než si naši západní sousedé pro svoje zájmy vyberou k vytěžení jinou zemi - kolonii.

U Jaroměřského divadla postával hlouček policejních ozbrojenců se psem a sedm protestujících dětí s „protiortelovskými“, ručně popsanými „transparentíky“ v rukách. Foukal studený vítr a bylo mi těch zmanipulovaných dětí líto. Řekl jsem jim, ať nevěří všemu, co jim kdo předhodí, sami se vzdělávali a informace si ověřovali. Jedna z dívenek byla převlečena za černocha a v rukách měla čvrtku s nápisem „obejmutí zdarma“. Přistoupil jsem k ní a objal ji (genderisté prominou, že jsem neobjal člověka). Byla potěšena a řekla mi, že jsem dnes první. Vedle těch dětí s „transparentíky“ stál muž, možná jejich pedagog. Uvnitř divadla stála dlouhá fronta, mladíci rozdávali dámám rudé růže s podpisem Tomáše Ortela na bílé kartičce. Publikum tvořili starší i mladí lidé v kostýmcích, oblecích, některé dámy ve skvostných večerních toaletách, muži v riflích a skalní fanoušci skupiny s oděvními doplňky Ortel. Viděl jsem i Romy a děti. Uvnitř divadla vládla neuvěřitelná atmosféra a nad oponou vše sledoval hrdý český lev s nápisem SRDCEM K VLASTI. A Ortel mu ostudu neudělal. Dal ze sebe to nejlepší a nadšené publikum jej odměňovalo mohutným potleskem. K závěru vystoupení gradovalo společným zpěvem a bouřlivými ovacemi ve stoje. Žádné nepokoje, avizované výtržnosti „nácků“, sebemenší náznaky rasismu, nacismu nebo xenofobie jsem za celou dobu trvání akce ani po ní nezaznamenal.

Ortel není rasistický ani nacistický. Ortel je trnem v oku těm, kteří se v jeho kritice našli a cítí se ohroženi u svých koryt, ze kterých tak báječně, na úkor pracujících lidí (ti co vytvářejí hodnoty), kynou. Takoví lidé se neštítí zverbovat média, neziskovky ani nechat zmanipulovat nevědomá školní dítka, jsou ochotni to řešit i v parlamentu, jen aby probuzení národa zabránili. Vždyť by se jim zhroutil jejich pohodlný život, vytvořený z potu, chudoby a neštěstí těch, co na ně otročí a dřou...

Ortel to v Jaroměři dal. Se srdcem k vlasti. Dáme to u voleb i my...?

Autor: Josef Votípka | sobota 25.2.2017 17:04 | karma článku: 48.70 | přečteno: 25176x

Další články blogera

Josef Votípka

Loutky světovládců

Divadelní hry světovládců, jejich scénáře, režiséři, herci a metody. Řízené střely z mainstreamových médií vzbuzují emoce. Vyvolávání strachu u lidí jako osvědčená metoda vládnutí. Političtí herci a "světlé zítřky"...

1.2.2017 v 21:06 | Karma článku: 26.41 | Přečteno: 569 | Diskuse

Josef Votípka

Nebezpečí nekonečného růstu

V následujícím textu se zamýšlím nad směrem, kterým se ubírá konzumní orientace tzv. „Západního světa“, co způsobuje lidská nenažranost a neomezený růst, jaké jsou příčiny radikalizace společnosti a nad možnostmi potřebných změn.

28.11.2016 v 12:43 | Karma článku: 22.56 | Přečteno: 531 | Diskuse

Josef Votípka

Nebuďme oběti propagandy

Propaganda slouží jako nástroj manipulace pro udržení moci. Záplava informací, které si lidé nedokáží ověřit, rozděluje společnost a vyvolává nesnášenlivost. Orientujte se v informační záplavě a poznejte realitu...

11.4.2016 v 8:35 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 731 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Foo Fighters – Best Of You

Foo Fighters je americká rocková kapela, kterou v roce 1995 založili Dave Grohl, Nate Mendel, William Goldsmith a Pat Smear. Pojmenovali se podle výrazu z druhé světové války označující neidentifikovaný létající předmět.

27.6.2017 v 4:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 |

Eva Šamánková

Dlouhé noci v cizím světě

Mládí. Je krásné a opojné, nabízí bezpočet možností a otevřených dveří. Dospívání ale znamená i zmatek, tápání, hledání a nepočítaně různě hlubokých jizev...

26.6.2017 v 17:14 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 95 | Diskuse

Karel Sýkora

Moudrý citát XCVIII.

Norbert Elias byl německý filosof a sociolog, jehož hlavní práce O procesu civilizace (Über den Proze der Zivilisation) se soustředila na vztah mezi mocí a chováním.

26.6.2017 v 10:23 | Karma článku: 4.66 | Přečteno: 143 |

Karel Sýkora

Evangelium rodu Abrahamova: Iluze nezralé lásky

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

26.6.2017 v 8:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 |

Stanislav Wiener

Muzikál Mýdlový princ - geniální, vtipný, nejlepší

Včera večer jsem měl příležitost zhlédnout muzikál Mýdlový princ, který jsem celé dva roky nechával tak nějak bez povšimnutí, protože jsem ho bral jen jako další muzikál v řadě. Bože, jak jsem se mýlil!!!

25.6.2017 v 12:32 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 633 | Diskuse
Počet článků 65 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2807
Vystudovaný ekonom, rodič, snažím se zabývat podstatným.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.