Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebuďme oběti propagandy

11. 04. 2016 8:35:09
Propaganda slouží jako nástroj manipulace pro udržení moci. Záplava informací, které si lidé nedokáží ověřit, rozděluje společnost a vyvolává nesnášenlivost. Orientujte se v informační záplavě a poznejte realitu...

Technický a společenský rozvoj vytváří méně přehledný svět. Významným způsobem k němu přispívá propaganda, šířená ze stovek informačních kanálů. Tento článek vznikl jako reakce na sílící, všudypřítomnou a nenávistnou propagandu, která je, v rámci uvědomělého boje novodobých soudruhů za svobodu a demokracii proti společnému nepříteli, dlouhodobě šířena veřejnoprávními médii.

S rozvojem informačních technologií dochází ke změnám v nakládání s informacemi. Zatímco v tradiční předindustriální společnosti se informace většinou dostávaly k lidem skrze lokální pozorování, v moderní industriální společnosti roste význam zprostředkovaných informací. Klasická masmédia, jako jsou tisk, rozhlas a televize, sice zajišťují dostupnost informací pro všechny, avšak panuje kontrola informačních kanálů a spolehlivost zpráv je omezena.

Příjemci rozumí stále menší části informací, a přestože jsou lidé svobodnější, rozhodují se spíše na základě víry než pochopení. V postmoderní postindustriální společnosti zprostředkované informace dominují. S rozvojem internetu se stírají hranice mezi tvůrci zpráv, dochází k permanentní informační záplavě. Na sociálních sítích stojí zprávy z tradičních médií na stejné úrovni s nezávislými zprávami jednotlivců a různých skupin.

Uživatelé moderních médií a sociálních sítí rozumí jednotlivým informačním střepům, ale nedokáží z nich poskládat celkový obraz skutečného světa. Extrémní rychlost a široká dostupnost mnoha informačních kanálů moderních médií z nich činí účinné nástroje propagandy. Elity a jejich sponzorované loutky – politici, jakož i některé neziskové organizace, pak prostřednictvím metod manipulace programují veřejnosti požadované vzorce uvažování, chování a vnímání virtuální reality pro udržení svých pozic a upevnění své moci.

Základními ukazateli pro rozpoznání manipulativní zprávy, která má ovlivnit veřejné mínění společnosti prostřednictvím masmédií, jsou její častý výskyt, opakování a stejná interpretace napříč hlavními médii. Tyto ukazatele naznačují objednávku na rozšíření konkrétní manipulativní zprávy, skrze různá média, v nezměněné podobě. Příjemci takových zprávy by měli zpozornět, že něco není v pořádku. Je podezřelé, když se několik "nezávislých" zpravodajských kanálů shodne na jednotné interpretaci.

Takováto manipulativní zpráva pak, stejně jako reklama, na své příjemce doslova „číhá na každém rohu“. To se samozřejmě netýká zpráv, které jsou nezpochybnitelné (například černá kronika, otevření dálničního úseku, napadl sníh, a podobně...). U nich není k manipulacím veřejnosti ze strany elit důvod. Záměrem šíření manipulativních zpráv je ovlivnit názory a chování lidí. Toho propagandisté dosahují především působením na emoce, nepravdami, polopravdami, vytrháváním z kontextu a opakováním.

Oblíbenou metodou propagandy, veřejnoprávními médii českého dvorku často používanou, je „ad hominem“, tedy diskreditace osoby oponenta a „věnování pozornosti hráči a ne míči“. Další oblíbenou metodou propagandy je „vyvolání strachu“ (například o základní lidské hodnoty společnosti, strachu z agresora, který nás ohrožuje, strachu ze soudruha, který nás vede na východ, volání po semknutosti proti společnému nepříteli).

Přeprogramované oběti takové propagandy (nejviditelnější jsou diskutéři na sociálních sítích a někteří „umělci“, které jsme například mohli sledovat v sobotním přímém televizním přenosu na ČT1 při udílení hudebních cen Anděl) jen slepě papouškují, co jim do hlav vryla jejich životní nespokojenost, nenávist a propaganda. Přitom o skutečné svobodě nic nevědí, když si v těchto případech myslí, že svobodně vyjadřují svůj názor. To, co je ovládáno emocí, strachem a nenávistí, nemůže být svobodné.

Při prezentacích rozličných propagandistů v našich veřejnoprávních médiích se dále můžeme setkat s metodami „využívání předsudků“ (každý, kdo vyznává Evropské hodnoty, musí odsoudit Putina, Čínu,...) a „černobílého pojetí“ (pokud si nepřejete návrat před rok 1989, nepodporujte Zemana,...). Častou metodou propagandy je i „démonizace nepřítele“, kdy je oponent ztotožňován se zlem (například vytváření dojmu, že za vše špatné, co se odehrává na planetě Zemi, může Putin, Putinova hybridní válka, propagandistické weby, Putinovi početní diplomaté na ambasádách, a podobně).

Naše malá republika také disponuje experty na vizuální pojetí propagandistické metody „mávání vlajkou“, kdy se tito borci před televizními kamerami zahalují, například do amerických a tibetských vlajek, ve snaze přesvědčit příjemce, že toto chování prospěje společnosti a vlasti. Tito propagandisté odmítají racionální zhodnocení problému a namísto věcné diskuze na televizní kamery nazlobeně vykřikují protikomunistická, protiruská nebo protičínská hesla.

Existují i další metody propagandy, které jsou rafinovanější a více skryty. Bude-li to potřebné, zmíním se o nich v některém z dalších článků. Čím méně je v lidech sebekázně a morálky, tím více křičí o lidských právech, svobodě a demokracii. Skuteční bojovníci za svobodu a demokracii nekřičí, jsou vnitřně zklidněni a v roli pozorovatelů mají své emoce pod kontrolou, protože znají pravdu.

"Zlo je vždy hlučné. Nezáleží na tom, jak se zvenčí projevuje, může se i smát. Pravda je vždy tichá, protože ona prostě je. Nepotřebuje dělat hluk, aby si jí všimli. Je to, jako když lžící mícháš v oceánu. Tam kde mícháš, tam se i víří. Pokud je tvá pozornost vložena na místo, kde mícháš lžící oceán, tak se ti zdá, že víří celý oceán. Oceán však zůstává klidný. Na co se díváš, to dostáváš. Čemu věnuješ pozornost, to získáváš. Čím žiješ, tím se staneš..."

Autor: Josef Votípka | pondělí 11.4.2016 8:35 | karma článku: 26.56 | přečteno: 739x

Další články blogera

Josef Votípka

Ortel – srdcem k Vlasti

Do divadla v Jaroměři, navzdory petici koncertu nepřejících lidí, zavítal Ortel. Návštěvník akce rozhodně neprodělal, protože za své peníze viděl skupiny tři. Policejní skupinu, skupinu demonstrantů a Ortel. Jak to dopadlo?

25.2.2017 v 17:04 | Karma článku: 48.71 | Přečteno: 25252 | Diskuse

Josef Votípka

Loutky světovládců

Divadelní hry světovládců, jejich scénáře, režiséři, herci a metody. Řízené střely z mainstreamových médií vzbuzují emoce. Vyvolávání strachu u lidí jako osvědčená metoda vládnutí. Političtí herci a "světlé zítřky"...

1.2.2017 v 21:06 | Karma článku: 27.94 | Přečteno: 583 | Diskuse

Josef Votípka

Nebezpečí nekonečného růstu

V následujícím textu se zamýšlím nad směrem, kterým se ubírá konzumní orientace tzv. „Západního světa“, co způsobuje lidská nenažranost a neomezený růst, jaké jsou příčiny radikalizace společnosti a nad možnostmi potřebných změn.

28.11.2016 v 12:43 | Karma článku: 22.56 | Přečteno: 538 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Brežněv v 68 roce už dávno věděl, že socialismus je nereformovatelný

Jakoby do dubu mluvil od zimy do srpna osmašedesátého roku Leonid Brežněv do Alexandra Dubčeka, když mu se soudružskou trpělivostí dával najevo nelibost s jeho kočírováním pražského jara na cestu kontrarevoluce

21.8.2017 v 22:56 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 136 | Diskuse

Šárka Bayerová

Zrazená královna (pokračování)

Byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších mocnářek - královny Viktorie. Říkali jí Ena a stala se taky královnou - ve Španělsku.

21.8.2017 v 21:37 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 167 | Diskuse

Vlastík Fürst

Teror na denním pořádku

„Vlastně se nic neděje“, takový dojem můžeme mít ze zpráv médií i z výroků některých zdejších blogerů. Jeden diskutér napsal: „Na silnicích každý rok zemře daleko víc lidí, než kolik zabijí teroristi, tak s tím pořád nestrašte!“

21.8.2017 v 20:35 | Karma článku: 30.29 | Přečteno: 531 | Diskuse

David Wiltsch

Bylo lépe než je dnes a EU je diktaturou nepamatovanou? Lidé zapomínají nebo jen blouzní?

Kupodivu se stále najdou lidé, kteří naše současné postavení vůči spojencům vnímají hůře, nežli naše postavení vůči Moskvě v druhé polovině minulého století. Smutné a tragické, jak rychle člověk zapomíná.

21.8.2017 v 20:02 | Karma článku: 16.13 | Přečteno: 546 | Diskuse

Tomáš Gayer

Co říkáte, to by byl paradox...

Erdogan vyzval Turky žijící v Německu, aby nevolili nepřátele Turecka, jmenovitě Merkelovou, Schultze a Zelené....

21.8.2017 v 19:25 | Karma článku: 19.04 | Přečteno: 433 | Diskuse
Počet článků 65 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2813
Vystudovaný ekonom, rodič, snažím se zabývat podstatným.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.